15:13

O dziecięcej miłości - Pajączek na rowerze

Czy jest wiek najlepszy na miłość? 
Zgodzicie się chyba ze mną, że nie ma reguły? 
Mój syn zakochał się po raz pierwszy, gdy miał cztery lata. 
To było naprawdę poważne uczucie. I to było piękne. Rozmawialiśmy o tym uczuciu bez żadnych problemów. Samo się skończyło, naturalnie, bo on poszedł do szkoły, a ona była młodsza i została w przedszkolu. Bez łez, bez bólu, łagodnie. 
Sama wspominam swoje pierwsze przedszkolne, a potem szkolne miłości z wielkim sentymentem. Rozumiem też, że można się zakochać bardzo późno. Nie dziwią mnie nowe związki i wielkie miłości starszych ludzi. Tak już jesteśmy skonstruowani. Kochamy, niezależnie od wieku. 

Ewa Nowak napisała "Pajączka na rowerze" dla dzieci w wieku szkolnym. O miłości, która spotkała dziewczynę i chłopaka o całkiem różnych charakterach i spojrzeniach na świat. Miłość to piękna, czysta i spontaniczna. Taka dziecięca. Mistrzowsko zestawiona z przykładami miłości dorosłych, pozornie trudniejszej i często zagmatwanej. Wszystko byłoby pięknie i cukierkowo z tą dziecięcą miłością, ale tak nie jest, bo dorośli są zdania, że to za szybko na poważne uczucie. A przecież nikt dorosłych do tego nie upoważnił, żeby wytyczali takie granice... Zresztą ci sami dorośli, którzy mówią co wypada, a czego nie, z własnymi uczuciami poradzić sobie często nie mogą. Mało tego, w kwestii swoich uczuć oszukują... Jednym słowem oceniają innych swoją miarą. 
Podsuńcie książkę do poczytania swoim dzieciom, ale sami też koniecznie do niej zajrzyjcie. Daje do myślenia! Bo tak naprawdę to nie jest książka tylko o dziecięcej miłości. To książka o miłości w każdym wieku. 

5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jola - lekko się czyta :) Połknęłam w jeden wieczór :)

   Usuń
 2. Ciekawa propozycja, bardzo lubię dzieciom czytać ciekawe książki. Mnie zachęciła .Sylwia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwia - i słusznie:) Ja bym ją polecała tak dla wieku 10+

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Zawsze chętnie słucham ciekawych propozycji książek które warto przeczytać, zwłaszcza dla dzieci.

   Usuń