14:20

Klub Bezpiecznego Puchatka


Dzisiaj nieco o bezpieczeństwie i pewnym programie, skierowanym do nauczycieli, rodziców i pierwszoklasistów*. 

Zanim zdecydowałam się na puszczenie dziecka samodzielnie do szkoły przerobiłam z nim teoretycznie wszelkie możliwe zagrożenia. W naszym przypadku nie było tak źle, bo mieszkamy w miarę spokojnej okolicy, ale żeby dotrzeć do szkoły trzeba minąć przeszkody w postaci przejście przez ulicę (na szczęście ze światłami , ale na nieszczęście z okropną "zieloną strzałką", przy której niejednokrotnie kierowcy głupieją i pędzą nie upewniając się czy nie ma jakichś pieszych). Rozmawialiśmy też o zaczepianiu przez nieznajome osoby (w naszej szkole dla dzieci przeprowadzone jest szkolenie na temat "złego dotyku" i zaczepiania przez nieznajomych, moim zdaniem rewelacyjnie przemyślane i prowadzone)  oraz o reagowaniu na atak psa (szczęśliwie już wcześniej w przedszkolu, do którego uczęszczało moje dziecko, były też przeprowadzane spotkania na ten temat). Na co dzień rozmawiamy również o różnych niebezpieczeństwach, jak na przykład tych, które mogą być związane z nierozważnym korzystaniem z internetu. 


Program, o którym chcę dziś poinformować jest odpowiedzią na  wysokie statystyki wypadków z udziałem dzieci do lat 14. Tylko w zeszłym roku w Polsce odnotowano ich ponad 4000. 
„Klub Bezpiecznego Puchatka” w prosty i przystępny sposób przekazuje informacje o bezpieczeństwie na drodze, ale także jak uniknąć zagrożeń w szkole, w domu czy Internecie. 

Program został przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz metodyków i ma na celu zapoznanie bądź utrwalenie zasad bezpieczeństwa poprzez zabawę (ciekawe opowiadania, czy kolorowanki i zabawy obrazkowe). 

Na tej stronie znaleźć można materiały przydatne w omawianiu tematu. Szkoły, które przystąpią do programu otrzymują materiały drukowane. 


W roku szkolnym 2013/2014 "Klub Bezpiecznego Puchatka" organizowany jest po raz piąty. Szkoły zgłoszone do klubu w dniach 18-22.11.2013 będą mogły wziąć udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa. 
Zgłosić szkołę można wypełniając formularz zgłoszeniowy (klik)

*Program jest skierowany głównie do pierwszoklasistów, ale z materiałów można skorzystać również w przypadku nieco młodszych dzieci. 

2 komentarze:

  1. Lubie to:)Jak ja chodziłam do szkoły to niestety takich akcji nie organizowano i różne nieciekawe rzeczy się działy;(W dzisiejszych czasach szczególnie ważny jest temat zawierania nowych znajomości przez internet.Wszystkie szkoły powinny mieć taki program w standardzie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pucinka21 - też tak uważam. O zagrożeniach w internecie można mówić na lekcji informatyki na przykład.

      Usuń