09:48

Demoniczna Dentystka


Zaintrygowani tytułem oraz zapowiedzią, że opowieść jest horrorem, sięgnęliśmy z Olkiem (11 lat) po Demoniczną Dentystkę - autorstwa Davida Walliams'a - aktora i reżysera oraz twórcy książek dla dzieci (znanego jako jeden z jurorów brytyjskiego Mam Talent). 

Jedno jest pewne - książka nie sprawdzi się jako lektura dla młodszych dzieci, które pragniemy uspokoić i zapewnić, że wizyta u stomatologa jest zupełnie bezpieczna i bezbolesna. 
No bo czegóż by się można spodziewać po Demonicznej Dentystce...? 

Samych okropności oczywiście! 

Okraszonych solidną porcją (zdecydowanie czarnego) humoru, ale również momentami wzruszeń...takich, które sprawiają, że czytającemu głos się łamie...
Opowieść nasycona jest neologizmami - autor używa ich zaznaczając, że są to zmyślone słowa - żeby nie wprowadzać młodych czytelników w błąd, co do poprawności języka, a co jest dodatkowym atutem lektury. Czy w takim razie polecać ją do czytania starszym dzieciom?

Oczywiście, że tak! 

Przygody głównego bohatera - dwunastoletniego Alfiego (samotnie wychowywanego przez bardzo schorowanego ojca), który przez traumę z dzieciństwa (omyłkowo wyrwano mu zdrowego zęba) za wszelką cenę unika wizyt u dentysty, zdecydowanie mogą być natchnieniem do większej dbałości o uzębienie. 


Czy demoniczność Dentystki nie przerazi i nie zniechęci do wizyt w gabinecie stomatologicznym?
Otóż może, ale tylko tych, którzy wierzą w bajki i zmyślone opowieści, bo przecież takie właśnie są horrory... Czytamy je po to, żeby się trochę bać, ale wiemy, że to tylko fikcja. 
Nasza Pani Dentystka nie ma z Demoniczną nic do czynienia i zapewne Wasi Dentyści również :)Rekomendujemy książkę dla wieku 9+ i zdecydowanie polecamy jej lekturę (może być świetnym prezentem od Mikołaja)
Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Mała Kurka

4 komentarze:

 1. Myślę,ze to wspaniała lektura i dla starszych czytelników bo na pewno każdy zna kogoś dorosłego kto unika dentysty jak ognia,a takie spojrzenie z przymrużeniem oka mogłoby pomóc:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pucinka21 - zgadza się, oczywiście dorosłym też polecamy (zwłaszcza mężczyznom :)))

   Usuń
 2. Sama bym poczytała, zwłaszcza że nie cierpię dentysty:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jola - może zmieniłabyś zdanie :) I po poznaniu Demonicznej Dentystki pomyślałabyś cieplej o swoim stomatologu ;)

   Usuń